Žensko groblje

Чест топоним по питомој Шумадији (Рудник, Јасеница и којекуде још), из доба када су историјске околности налагале сваком правом Србину да се бави ослобађањем вере, рода и отечества од робовања мрском отоманском завојевачу, стичући, онако успут, противправну имовинску корист (а једини поуздан и проверен начин да се то двоје истовремено изводи, био је, је л’ да, хајдучија).

Е, тада су на сеоским гробљима сахрањиване искључиво жене, деца, сумашедши и други са разним „белезима“, а тек нееегде-негде понеки старац који је, неким необјашњивим чудом, претрајао здрав и прав и поживео до „лепих година“. Разлог? Једноставан: здраво мушкиње, иоле борбено способно, листом је скончавало или по ‘ајдучији, или на робији.

(Из тог доба потиче изрека: „Буни се као Грк у апсу“, дефинисана овде више пута, али нигде не пише да се основано везује за тамновање и уморство песника, револуционара и сањара Риге од Фере (1757-1798) у кули Небојши. Народу коме је робија била нешто што се подразумевало „као добардан“, једноставно није могло да буде јасно зашто би се неко бунио у апсу.)

– А одакле ти оно беше, земљак?

– Качерац, мо’ брајко, срце Шумадије! Рудник, Венчац, Букуља…

– Знам, знам, Козељ, Трудељ, Драгољ… Тамо, бејаде, има само женска гробља?

(мрмљ)

Preuzeto sa https://vukajlija.com